Zástěra na vaření jako nedílná součást šatníku

Vaření pro rodinu beru jako rituál.

Několikrát jsem se tu zmiňovala, jak je důležité dbát na kvalitní materiály, které na sebe oblékáme. Sama jsem tímto procházela a začala si pořizovat kvalitnější kousky oblečení, které nosím i na doma. Přirozeně nastala otázka: „Nezničím si drahé oblečení?“

Zamyslela jsem se, co je vlastně pod tou otázkou a zjistila, že je to strach z mastných fleků, které vzniknou při vaření.

A vznikl nápad roku: „Budu vařit v zástěře“.

A začalo to fungovat. Strach zmizel a s ním i problém nosit doma bavlněné šaty za litr. Protože při vaření mám zástěru (skoro vždy). Pokud na ni zapomenu, náš mladší syn Filip, který mi rád v kuchyni pomáhá a hlavně jí, mi ji sám připomene.

Dlouho jsem používala manželovu, než jsem dostala TU svou holčíčí :).

Možná je to i tím, že zas tak úplně ráda nevařím. Pokud už se do toho pustím a naši dva malí démoni dovolí, snažím se jídlo připravovat v klidu, vědomě a s láskou. Při krájení, míchání říkám do jídla mantry, jako: s láskou, pro rodinu, vůně domova …

Mám pak prostě pocit, že jídlo chutná nějak líp ?.

A celý tento rituál vnímám právě díky kuchařské zástěře. Ve chvíli, kdy si jí na sebe nasazuji a uvazuji, stávám se středem domova. Pokud po mě něco kluci chtějí, říkám jim: „Teď nemůžu, vařím“.

Zástěru sundávám, až si sedneme všichni ke stolu a je ze mě zas pečující máma.

Oblečení nám může pomoci se ukotvit, podpořit v daný okamžik, dodat nám odvahu, ochranný štít. Tak velkou moc má.

Proto jsem začala kuchařskou zástěru vnímat jako plnohodnotný kus oblečení, který potřebuji.

Je krásné vidět děti, jak tyto věci automaticky přijímají. Máme moc rádi, jablečný štrůdl, do hotové nohavice kreslím nožem srdíčko. Když jsem ho udělala úplně poprvé, říkám staršímu synovi Kryštofovi: „S láskou pro naši rodinu“.

Jednou jsem na srdíčko zapomněla a dala štrůdl rovnou do trouby. Kryštof si toho všimnul a říká: „Mami, není srdíčko!“ Hned jsem plech vytáhla a srdíčko dokreslila. Moc mě potěšilo, že si všimnul a připomněl mi, abych ho dokreslila.

A co nejraději jí? Vždy si krájí právě srdíčko, které je uprostřed :D.

Někdy stačí jen trochu změnit úhel pohledu a máme řešení. Staňte se tvůrkyní svého šatníku. Nechte oblečení, ať je vaším nejlepším “sluhou”, né špatným pánem.

A kam na kuchařské zástěry?
Dita P.
Vondrak design
Whitedeer
Kitchenette
Cat and cook

Slávka.