Cykličnost

S velkou radostí pro vás mám článek od Alice Mičunek. Od ženy, manželky, mámy, a lektorky cyklické jógy. Koho jiného se tedy zeptat na to, jak na nás cyklus působí i v období, kdy fyzicky nemenstruujeme? Tedy v těhotenství, při kojení a v přechodu?

Cykličnost bez menstruace

Ty to zase dostaneš, co? Možná takhle zní otázka z okolí, když jsme podrážděné a očekáváme menstruaci. Za život ji máme zhruba 400x. Věřili byste tomu? To stojí za to, naučit se ji přijmout, nebojovat s ní a prozkoumat, jaké možnosti nám přináší.

Ženský cyklus plyne ve vlnách, které mají svůj smysl, aby žena mohla otěhotnět. Hormony pracují a s nimi se proměňuje naše tělo, emoce a energie. Z dynamické fáze plné energie plujeme do smysluplnosti ovulace a pak do kreativních dnů před menstruací až k ponoření do sebe během krvácení. Někdy je energie více, jindy méně. Někdy je chuť zachránit celý svět a tančit bosá na louce, jindy spíš zachraňujeme samy sebe a jsme zalezlé pod dekou. Jsou to vlny, které sebou ženský svět přináší. Poznáváte se?

A co se děje, když pravidelná menstruace není? Co se děje s naší cykličností? Můžeme se spolehnout na proměnlivost cyklu, kterou lze přirovnat k ročnímu období jaro – léto – podzim – zima?

První menstruace

Začíná naše ženství první menstruací? Je to TEN okamžik, kdy se z nás stávají ženy? Nebo je tento proces přerodu od dívky k ženě delší cestou?

Pamatuju si, jak byly v pubertě emoce intenzivní. Stačila jedna blbá poznámka a celý svět se dokázal zhroutit jako domeček z karet. Jako holka jsem se hledala, své sebevědomí, ženství, hodnoty. A tahle fáze hledání mi přijde velmi důležitá. Poznávat sebe samu, prozkoumávat ženy ve svém okolí a hledat, jak to mají ony se svou ženskostí. Mají se rády, jak mluví o menstruaci, co dělají, kdy jsou unavené, jak o sebe pečují?

To vše a mnoho dalšího do nás mladých dívek vtiskává vzorce: „Žena je krásná a citlivá bytost, která má svou sílu a své emoce. Menstruace je dar. Následuj svou intuici. “ Ale možná jsme si vytvořily jinou představu: „Když budeš hodná, dostaneš odměnu, lidi tě budou mít rádi. Jejda, už zase krámy? No, raději to udělej takhle, protože, co by tomu lidi řekli.“

Čas poznání je tolik důležitý. A pokud jsme ho neprožily podle našich představ, nevymlouvejme se. Teď už můžeme své ženství uchopit podle sebe. Dopřejme si oslavu první menstruace – menarché. A předejme našim dcerám poznání, které je plné lásky a respektu ne strachu a skrývání.

Těhotenství

Kam se poděl cyklus v těhotenství? Tělo pracuje na plné obrátky. Děje se obrovský zázrak života a v ženském lůně roste nový život. Co můžeme během těchto devíti měsíců očekávat od svého těla a emocí?

Na tuhle otázku jsem se zeptala dalších 7 žen. Zajímaly mě i jejich zkušenosti a na mnoha poznatcích jsme se shodly. Přináším pár bodů, které shrnutí celý článek (jeho plnou verzi O cykličnosti v těhotenství a během kojení najdete tady).

ZNÁT SE JE VÝHODA. Řada maminek považuje za přínosné a důležité, že znaly sebe samy (svou cykličnost) už před početím. Snadněji se to všechno zvládá. A ty, co ji poznaly během mateřství, jsou rády, že se k tomuto tématu dostaly.

JSME CYKLICKÉ I V TĚHOTENSTVÍ A BĚHEM KOJENÍ, ale jinak. Mámy, které znaly svůj cyklus před otěhotněním, cítily, že během těhotenství prožívaly všechny archetypy. V prvním trimestru fázi Panny (touha plánovat, konat (dokud je čas), řešit a zpracovávat si věci. V druhém trimestru fázi Matky (láskyplnost, radost ze života, pocit krásy). V třetím trimestru se objevuje Kouzelnice (potřeba uklízet, hnízdit, dořešit vnitřní témata). A před porodem či po něm přichází fáze Vědmy (ztišení, zklidnění, naladění se na sebe a miminko).

BUDE TO JÍZDA. Po návratu menstruace se cyklus zase vrací a z nás se stávají cyklické mámy. Nová etapa dalšího příběhu. A taky velká zodpovědnost vůči další generaci.

Je máma cyklická, když kojí?

Šestinedělí i kojení přináší opět nový koktejl hormonů a s ním spojených emocí. Pravděpodobně se v těchto týdnech, měsících projeví archetyp Matky – naše pečující, ochranitelská a láskyplná vnitřní žena. Ale ani léto není po celý rok, takže ani máma nemůže zářit a dávat po celou dobu (byť se o to mnohé snažíme a pak musíme zákonitě narazit). Je přirozené, když přijde útlum a únava a žena prostě potřebuje dobít baterky. A když to udělá v souladu se svým měsíčním cyklem (byť zatím bez menstruace), může se sama v sobě a ve své nové roli začít znovu orientovat.

Během kojení jsem na sobě občas cítila emoce, které před miminkem přicházely v období Kouzelnice, tedy před menstruací. Cítila jsem jakousi vnitřní nespokojenost, chtěla jsem uklízet všudypřítomný nepořádek, ale nebyla energie, slzy na krajíčku…a věděla jsem, že to se ozývá má Kouzelnice, že se připomíná. A také jsem věděla, co na mě funguje. Zalehnout (s malým synkem), udělat si dobré jídlo a vše ostatní nechat být. Díky tomu, že jsem znala svůj cyklus, bylo naladění na sebe o mnoho snazší.

Když se během či po kojení pak menstruace vrací, vrací se i cykličnost. Jaké jsme pak mámy? Možná, každý týden trošku jiné…třeba se v tom najdete. Ráda bych tady ocitovala zkušenou cyklickou mámu 4 dětí, Katku Marešovou:

Dynamická fáze Panny:

Beru děti na výlety, dlouhé procházky, furt plánuji, co budeme dělat.
Vadí mi jejich pomalé tempo, a tak je radši beru na záda/do náručí/vozíku atd.
Často musí být po mém.
Dovádíme společně, blbneme.
Potřebuji věnovat čas své práci, takže nejdřív práce a pak až zábava.

Ovulační fáze Matky:

Cítím silnou potřebu být s dětmi.
Práci nechávám absolutně stranou.
Vyvářím a peču (často společně s nimi).
Nejvíce zpíváme a tančíme.
Nechávám se jimi vést, kam se jim zrovna zachce.
Naslouchám, opečovávám všechny rány.

Kreativní fáze Kouzelnice:

„kreativní mateřství“
Nejvíc tvoříme, nečekané kreativní hry (často v bahně).
Pokud si uhlídám prostor pro svou kreativitu, super období společně tráveného nekonvenčního času. Pokud ne, děs běs.
Vím, že více než kdy jindy si musím dát pozor hlídat si své hranice a nenechat se vtáhnout do jejich emocí, sporů atd.
Mnohokrát se mi osvědčilo, že když ve vyhrocených situacích zvládnu soustředit se sama na sebe a svůj dech, napětí a problémy okolního světa za chviličku poleví a vše se tak nějak samo urovná.

Menstruační fáze Vědmy:

Stává se ze mě tichý pozorovatel, který přestává všechno a všechny řešit a jen se kochám tím, že je pozoruji a najednou je vnímám úplně jinak.
Nejvíce mi vadí okolní hluk a porušování mých (především fyzických) hranic.
Veškeré činnosti v domácnosti minimalizuju a ty nejnutnější provádím ve zpomaleném tempu.
Taky zařazuju během dne „miniodpočinky“.
První dva dny často operuju pouze z postele, čteme si tam, vyprávíme, malujeme, děláme úkoly v časopisech atd.

Nepravidelný cyklus

Mají ženy s nepravidelným cyklem také čtyři archetypy žen v sobě? Ano, mají. Jen se může stát, že každá fáze/archetyp se projevuje v jiné intenzitě a délce. Právě těmto ženám, které pracují na tom mít svůj cyklus pravidelný, doporučuji naučit se svůj cyklus sledovat, porozumět sama sobě a vnímat vědomě svou cestu ženy.

Hormonální antikoncepce a cykličnost

Ženský cyklus je o plynutí – jaro, léto, podzim a zima. Stejně jako příroda i naše tělo tento proces potřebuje. To se ale neděje, když žena užívá hormonální antikoncepci. V tom případě je tělo uměle vedeno hormony a přirozený cyklus je tedy potlačen – ano i obávané PMS, ale také dary, které menstruace přináší.

Přechod a cyklus

Ženský cyklus lze přirovnat i v rámci životních etap. Fáze Panny je období, kdy se dívka proměňuje v ženu, je to čas prvního milování, rozkvět, poznání. Fáze Matky je čas zakládání rodiny (ať už s dětmi nebo bez), hnízdění, péče. Fáze Kouzelnice je prostor, kdy děti odchází z hnízda a přichází nová životní kapitola ale i generace – kouzelné babičky. Fáze Vědmy je čas, kdy žena předává žezlo dalšímu pokolení a s ním svou moudrost.

Ano, i žena po přechodu může použít sílu svého cyklu. Už třeba nebude tak intenzivní, jak ho mohla vnímat dřív. Ale může cítit vlny, které přichází. Při přílivu energie si může dopřávat, co má ráda a dělá jí dobře, a naopak při útlumu ví, že je dobré jej respektovat a odpočívat. Zní to jednoduše, že? A dělají to tak naše babičky?

Milé ženy, ať už jste v jakékoliv fázi svého života, naslouchejte vašemu tělu. Mně k tomu pomohla jóga. Třeba bude souznět i s vámi nebo si najděte svou vlastní cestu. Prostě mi přijde důležité, abychom o sebe pečovaly, protože pokud my samy máme dosycené své potřeby, můžeme pomáhat dalším a pečovat o svět okolo nás.

Alice Mičunek

Cesta života mě zavedla do Indie, kde jsem měla příležitost strávit rok svého života. Právě tam jsem otevřela dveře ke své ženské duši a začala si naslouchat. Vedla mě k tomu jóga, dech a meditace. Dneska je ze mě manželka a máma ročního Štěpána. A jógu praktikuji denně (sice ne na podložce) ale v praxi…procvičuji svou flexibilitu, vnitřní sílu i odvahu. Pochopila jsem, že o svůj vnitřní klid je potřeba pečovat, abych mohla radost ze života sdílet dál.