Cyklická žena: menstruační fáze-archetyp stařena

Poslední fází je menstruační, nebo-li archetyp stařena, je přirovnávána k ZIMĚ.
(Správně se menstruační fází začíná, ale tím, že jsem začala psát od dynamické fáze, k oslavě prvního jarního dne, tak to vyšlo takto. Tak info pro upřesnění).
V této fázi jsme ponořeny nejvíce v sobě. Čas, dopřát si odpočinek. Uzavírá se cyklus-smrt.
Jak je tomu i v zimě, tak i tato fáze je obdobím vnitřního temna, umíráním. Stahuje se do sebe, aby mohla načerpat energii pro další cyklus. Temnou část nevnímejme jen jako něco negativního, ale cestu k naslouchání.
Přirovnání ke stařeně je tedy jasné. Je to moudrá žena, která má spoustu zkušeností. Má nadhled i soucit.
Každý měsíc s jarem (dynamickou fází) se zrodíme a na konci v menstruační fází, kdy se tělo čistí, nepotřebné umírá. Každý měsíc prožíváme vnitřní rituál. Je jen na nás, jak na menstruaci chceme nahlížet. Buď to můžou být jen “krámy”, o kterých nechceme vědět. Odpojit se sami od sebe, jak se cítíme a co potřebujeme. Nebo menstruaci přijmout jako dar. Prostor, zalézt si do sebe, jen tak být a odpočívat.
Pro zimu je barva: ČERNÁ
Oblečení: Za mě je hodně podobné premenstruační fázi. Čas dopřát si příjemné a pohodlné oblečení, které nás nebude nijak omezovat a budeme se cítit dobře. Někdy možná jako šedé myšky, ale to pohodlí je pro nás právě teď velmi důležité. Může se stát, že v této fázi preferujeme tmavší, neutrální barvy. Tak trochu se schovat před okolním světem. A vše je v pořádku!
Já sama jsem svoji menstruaci začala vnímat jako dar po prvním porodu. Začala jsem se víc vnímat, co potřebuji a proč se cítím, tak jak se cítím. Proč mám jeden týden chuť na šaty a jindy zase na dlouhý, měkký svetr…
K tomu, jak funguje cyklus jsme u nás doma začali používat cyklickou magnetku. VŠEM MUŽŮM DOPORUČUJI!! Myslím si, že ve finále byla víc přínosné pro mého muže. Názorně vidí, jak se jednotlivé fáze mění. Co to znamená pro mě a co naopak pro něj :D. Jak se mnou má komunikovat. Myslím si, že je naprosto v pořádku, o menstruaci mluvit. Můžou se tím mezi partnery odbourat různá nepochopení.
Pro mě samotnou přijetí menstruace jako dar je cesta k sebepřijetí, že tak jak se cítím a co potřebuji je naprosto v pořádku. Řeknu vám, je to velká úleva!
Jaký postoj máte vy ke svojí menstruaci?
Zkuste se na to sama zaměřit a napsat si poznámku. Jak jste se v tento týden cítila. Na jaké oblečení jste měla chuť a které oblečení jste nechala v šatně bez povšimnutí. Možná budete sama překvapená.
Samozřejmě, není to instantní návod na všechny ženy.
Rada na závěr: Právě v tyto dny si dopřejte alespoň hodinu denně odpočinku. Neumyté nádobí, ani koš plný prádla neuteče (bohužel). Když si to dovolíte, další týdny bude mít obecně víc energie a nálady, protože jste si ji načerpaly a nasytily. A možná v dalším cyklu nebudete pociťovat takové bolesti při menstruaci…

Budu se těšit na vaše sdílení a názory,
Slávka.